Läs detta och kom med förslag : God jul och Gott Nytt år


Det har varit ett händelserikt år och vi gläds åt båtminnen från säsongen och att äntligen ha fått två intendenter och ett nytt tak på klubbhuset. Det är ju här vi träffas spontant och delar erfarenheter eller bara umgås en stund.


Efter båtrustning inledde vi säsongen 7 maj med medlemsloppis, WestCoast-försäljning och grillning tillsammans. Båtlaget och Vuxenseglingen drog igång med träffar två gånger i veckan och vi började segla ut på onsdagskvällarna där Maxi 77:an blev svårslagen med nya segel.


Grillkvällarna är uppskattade, såväl spontana som planerade arrangemang för medlemmar och gästande klubbar. I början av september hade vi fixardag och gjorde fint omkring och i klubbhuset för att kunna njuta av sensommarkvällarna innan ställningarna restes för takbyte.


Vi firade också 50-årsjubileum där festkommittén fixat en trevlig tillställning med mat, dryck och underhållning. Bäst var nog berättelserna från våra medlemmar som varit med länge – och alla anekdoter som delades under kvällen, allt från klubbträffar till strapatser och smultronställen.


Vi avslutade året med att tacka Hamnkapten med personal för gott samarbete och ser fram emot 2023.


Vi har många idéer om aktiviteter inför nästa båtsäsong – vilka tycker du att vi ska realisera?


 • Möte för nya medlemmar
 • Eskaderseglingar
 • Förarbevisutbildning
 • Kustskepparutbildning
 • VHF-utbildning
 • Kurs i motorlära
 • Kurs för kanalcertifikat
 • Segling för oinvigda
 • Motorer för oinvigda
 • Mat till sjöss
 • Vinprovning
  

Vill du vara med och arrangera? Har du andra förslag på trevliga aktiviteter?


Hör av dig till info@limhamnssegelsallskap.se

Preliminärt datum för årsmötet är den 9 februari – separat kallelse skickas ut i januari.

Vill du vara med i styrelsen? Hör av dig till valberedningen!

Roberto Galazzi, Bill Erixon, Paul Hallin 

Vi vill tacka alla medlemmar för i år och alla frivilliga entusiaster för att ni gör vår klubb levande – ni är hjärtat av LSS!

God Jul & Gott Nytt År!

LSS styrelse

Cia, Stefan, Karolina, Bengt, Pepe, Kjell och Björn

Intendenterna Per & Thomas